Maçın oynanacağı Atatürk Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen toplantıda Yukatel Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman ile Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, final maçıyla soruları yanıtladı.

Karaman, final maçının tarihi bir önem taşıdığını belirtti.

"Türkiye'nin en büyük kupasının finalini cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı iki Anadolu şehri, Sivas ve Kayseri oynayacak. Anlamı çok büyük." 

Karaman, final maçında iki komşu şehrin temsilcilerinin karşı karşıya geleceğine dikkat çekti.

"Yarınki maçı iki komşu kentin dostane biçimde geçirmesini temenni ediyorum. İyi bir maç ortaya çıksın, izleyenler her iki takımı da alkışlasın. Hem Kayseri'deki hem de diğer iller ile yurt dışındaki taraftarlarımızın takımımızın yanında yer almasını istiyorum. Son oynadığımız Trabzonspor maçının ikinci 90 dakikasında önemli bir itici güç oldular, takımı motive ettiler. Oyuncularımız da bunun karşılığını verdi. Biz de yarınki bu zorlu final öncesi hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah güzel bir maç olur. Kupayı da kazanmayı tabii istiyoruz. Ama bunu söylerken de Rıza hocama, Sivasspor'a son derece saygı duyuyoruz. Onların da çok büyük işler yaparak buraya geldiklerini hatırlıyoruz."

Her iki tarafın da final maçına büyük önem verdiğini hatırlatan Karaman, "Her iki takımın oyuncuları da maçın bilincinde. İşin teknik, taktik, fiziksel ortamı maç başlayınca gözükecek. Her iki takımın kadroları belli. Ama iki takım açısından maça başlangıç ve maçın bitişi farklı olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Rıza Çalımbay: Kupayı bizim almamız daha anlamlı olur

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ise zor bir sezonda ve sıkıntılı bir dönemde finale kadar gelmeyi başardıklarını vurgulayarak, "Şimdi herkes her şeyini ortaya koyacak. Kupayı kazanmak için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Çalımbay, yoğun maç trafiğinin takımı etkileyip etkilemeyeceği sorusunu yanıtladı.

"Bu bir final maçı. Adı üstünde final. Yani şu anda ligler bitmiş, her şey bitmiş. 133 takım bu turnuvaya girmiş. Bunların içinden iki tane takım çıkmış. Yani yorgunluk veya başka bir şey olması mümkün değil. Herkes için bambaşka bir şey. Bir sürü taraftar gelecek. Yorgunluğun veya bıkkınlığın, hiçbir şeyin mazereti olamaz. Herkes sorumluluğunu bilecek. Herkes görevini yapacak. Ondan sonra da hepsi tatile gidiyor. Biz bu maçı kazandığımızda Sivasspor adına oynayan arkadaşlarımız bir tarih yazacak. Sivas için çok önemli. Oyuncuların ona göre oynamaları ve mücadele etmesi gerekiyor."

Çalımbay, Kayserispor'un daha önce kupayı aldığını hatırlattı.

"Biz daha hiç kupa almamışız. Sivasspor'un ne finali ne kupası var. O yüzden de kupayı bizim almamız daha anlamlı olur. Bunun da farkındayız ve şehirde inanılmaz bir heyecan var. İlk defa olduğu için böyle şeyler. Onun için de tabii ki bütün herkes istekli, arzulu. Ama karşınızdaki takım da sıradan bir takım değil. Nasıl bir takım olduğunu çok çok iyi biliyoruz. İki takım da birbirini çok iyi tanıyor. Bence çok güzel bir maç olacak. Centilmence, güzelce bir maç olması dileğindeyim. Öyle de olacak. İki tarafa da başarılar diliyorum. Ama bizim daha çok ihtiyacımız var. Onun için de kazanmak adına elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."

Çalımbay, final maçlarını futbolculuğu döneminde çok oynadığına dikkat çekti.

"Final maçları çok farklıdır. Her şeyden önce oyuncular kendileri için oynarlar. Kendileri açısından da çok çok önemli. Camialar için de bu böyle final maçları çok çok önemli. Ve bu maçlar telafisi olmayan maçlar. Tabii ki maç içinde bir anda taktik oyuncu değişikliği, bir sürü şeyler değişebilir, yapılabilir. Maç 90 dakika da 120 dakika da oynanabilir. Kafa olarak iyi hazırlanmamız gerekiyor. Ben de Hikmet hoca da saha kenarında elinden geleni yapacaktır ama esas işi belirleyecek olan futbolculardır."

İlhan Parlak: Benim adıma kariyerimin en önemli maçı olacak

Yukatel Kayserispor Kaptanı İlhan Parlak, final maçıyla ilgili görüşlerini aktardı.

İlhan Parlak, kupayı Kayseri'ye götürmek istediklerini ifade etti.

''Finale kadar gelmemizde emeği olan başta takım teknik ekibimiz, başkanımız ve taraftarımıza çok teşekkür ediyorum. Finale gelirken belki Türkiye tarihinde görülmemiş bir şey gerçekleştirdik, çok zorlu rakipleri eleyerek bu finale geldik. Tabii finallerin hiçbir zaman favorisi olmuyor. Anadolu'nun iki güzide şehrinin, iki komşu şehrinin bu finali oynaması da gerçekten ayrıca çok mutlu ediyor. Hem Ziya kardeşimiz burada o Sivaslı. Ben Kayseriliyim. İki kaptan olarak burada bulunuyoruz. Benim açımdan da önemi çok farklı. Çünkü çocukluğumda stadına, maçlarına hep maçlara gittiğim, işte Yahyalı'dan kaçarak o stada girip o formayı giymenin hayalini kurduğum takımla şimdi belki kariyerimin yarın en önemli maçı olacak benim adıma. Çünkü o hayalini kurduğum takım, tuttuğum takımın forması altında Türkiye Kupası finaline çıkıyorum. İnşallah bu kupayı Kayseri'ye götürmek istiyoruz. Bugün yola çıkacak olan yaklaşık iki yüz otobüste İstanbul'a gelecek olan Kayseri'deki taraftarlarımızı da iyi yolculuklar diliyorum. Hayırlısıyla kazasız belasız gelmelerini temenni ediyorum. İnşallah burada da centilmence, güzelce dostluk çerçevesinde bir karşılaşma olur. Herkese başarılar diliyorum.''

Ziya Erdal: İnşallah o adımı atıp bu kupayı kazanmak istiyoruz

Sivasspor Kaptanı Ziya Erdal da kupayı kazanma arzusunda olduklarını ifade etti.

"Anadolu derbisi olacak. Sonunda da bir kupa var. İki taraf da çok heyecanlı. İlhan'ın da dediği gibi ben Sivaslıyım, o Kayserili. Ayrı bir anlam ifade ediyor. Tabii futbolcular için de çok önemli bir maç. biz sezona başlarken kupanın ilk maçından sonuna kadar gideceğimize inanmıştık. Bunu başardık gerçekten. Şimdi yarın son bir adım kaldı. İnşallah o adımı atıp bu kupayı kazanmak istiyoruz. Finalin de İstanbul'da olması ayrıca önemli. Sivaslıların yoğun olarak yaşadığı bir şehir. İnanıyorum ki taraftarlarımız biraz daha fazla olacak. İnşallah bu da bize bir avantaj getirir. Kupayı taraftarlarımıza armağan etmek istiyoruz. Önemli olan dostça, centilmence bir maçın geçmesi. İki şehre de yakışan budur."